Well Done Business > Blog > Dotacje dla firm > Dig.IT - Transformacja cyfrowa polskich MŚP
Dig.IT to dotacja, która będzie wspierać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa dążące do zwiększenia poziomu innowacji. Jest to program w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w ramach budżetu unijnego 2021-2027. Jego operatorem w Polsce jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP). Jest to kolejne cenne narzędzie dla firm, które chcą zwiększać swoją konkurencyjność na rynku w oparciu o nowe technologie (aktywnie działają w celu dalszego rozwoju cyfrowego).
Jeśli potencjalnie interesuje Cię taki program i nie chcesz przegapić terminu naboru oraz najważniejszych aktualności z nim związanych, zapisz się na nasz informator: https://dostepnedotacje.pl - przy okazji otrzymasz też informacje o kilkudziesięciu innych rozwiązaniach finansowych aktualnie dostępnych (!) dla polskich firm.
Program Dig.IT jest dedykowany głównie przedsiębiorcom z sektorów takich jak przemysł, produkcja, usługi na rzecz przemysłu, którzy myślą na poważnie o transformacji cyfrowej.
W tym celu powinni zawczasu pomyśleć o sporządzeniu spersonalizowanej strategii transformacji cyfrowej, tak aby maksymalnie wykorzystać otrzymane finansowanie. Ważne jest dostosowanie zakupionych technologii cyfrowych do realnych potrzeb biznesowych. Proces transformacji cyfrowej powinien przysłużyć się wzrostowi konkurencyjności (rentowności) przedsiębiorstwa. Dla polskiego sektora mśp dig it jest szansą na uzyskanie przewag także na rynkach międzynarodowych, przy odpowiednim zarządzeniu nowymi zasobami przedsiębiorstwa.
Minimalna wartość grantu: 40 000 euro
Maksymalna wartość grantu: 200 000 euro
Maksymalny poziom procentowy dofinansowania: 70% kosztów netto projektu
Wspierane obszary transformacji cyfrowej to:
Automatyzacja procesów i analityka biznesowa;
Cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem;
Wykorzystanie rozwiązań chmurowych;
Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe;
Cyberbezpieczeństwo;
Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
Jest to dość szeroki katalog i jak łatwo zauważyć, udany proces transformacji cyfrowej dotyczy głównie wdrożenia rozwiązań informatycznych czy ewentualnie automatyzacyjnych.
Koszty w części obligatoryjnej projektu:
pozyskanie wartości niematerialnych i prawnych w postaci gotowego oprogramowania lub zleconych prac programistycznych,
usługi chmurowe typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS itp.
Koszty w części fakultatywnej (koszty uzupełniające):
koszty wdrożenia oprogramowania lub usług chmurowych do działalności przedsiębiorstwa,
koszty szkoleń pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych
koszty niezbędnych środków trwałych.
ARP współpracuje w ramach projektu z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie świadczyła usługi doradcze dla wnioskodawców. Prace te mają pomóc dopasować plany rozwoju do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa. We współpracy z ekspertami, wspólnie ustalicie cele, które są uzasadnione ekonomicznie i wpisują się w wymogi formalne programu. Wg założeń, otrzymasz rekomendacje dotyczące działań, a być może również np. otrzymasz rzetelną ocenę kosztów planowanych działań.
Mają to być konkretnie:
weryfikacja dojrzałości cyfrowej wnioskodawcy (ocena jak wykorzystujesz potencjał technologiczny na dziś);
opracowanie strategii transformacji cyfrowej;
ocena możliwości wprowadzenia zielonych lub zrównoważonych rozwiązań;
usługi technologiczne;
usługi prawne;
usługi w zakresie wyceny kosztów procesu transformacyjnego.
Dokładne warunki udzielanego wsparcia (czy będzie ono płatne czy też bezpłatne) na dziś nie są jeszcze znane. Można wstępnie zakładać, że koszty te będą mogły zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych projektu.
Jeśli po lekturze tego artykułu wydaje Ci się, że Twoja firma może spełniać wymogi formalne, a jednocześnie takie wsparcie byłoby cenne przy rozwoju Twojej firmy - skontaktuj się z nami.
Przeanalizujemy bezpłatnie czy kwalifikujesz się do finansowania, pomożemy zaplanować transformację i w sposób profesjonalny opracujemy wniosek konkursowy. Jeśli będzie taka potrzeba, pomożemy Ci również w rozliczeniu dotacji już po jej przyznaniu i wydatkowaniu.
Masz pytania? Coś pozostaje dla Ciebie niejasne? Odezwij się do nas mailowo lub telefonicznie, szybko odpowiadamy.
Transformacja cyfrowa to proces wykorzystywania technologii cyfrowych do zmiany sposobu, w jaki działają organizacje
Nie, nie ma takich ograniczeń.
Z grantu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z całej Polski
Start naboru został wstępnie zaplanowany na ostatni kwartał 2023r., a rozstrzygnięcie konkursu na I kwartał 2024r. Mogą nastąpić pewne przesunięcia, dlatego należy śledzić na bieżąco informacje na stronie ARP lub w naszym informatorze dotacyjnym (dostepnedotacje.pl).