Umów darmową rozmowę
Porady

Gotowe biznes plany do pobrania

Szukasz gotowych biznesplanów do pobrania? Zobacz nasz artykuł w tym temacie - poznasz za i przeciw. Możesz też pobrać bezpłatnie wzór z naszej strony internetowej.
filip-samczuk
Filip Samczuk
Autor artykułu
Opublikowano
15 marca 2023
Czas czytania
7 minut
gotowy biznes plan do pobrania
Spis treści

Kliknij przycisk poniżej, aby odebrać bezpłatny biznesplan WDB oraz możliwość wygrania konsultacji o wartości 500 zł.

Kliknij teraz, aby wygrać konsultację o wartości 500 złotych i biznesplan WDB.

Gotowe biznes plany za darmo - wprowadzenie

W dzisiejszych czasach wiele osób pragnie założyć własną firmę, jednak nie każdy ma odpowiednie doświadczenie lub wiedzę w zakresie biznesu. Dlatego często zdarza się, że przedsiębiorcy szukają gotowych rozwiązań, które pozwolą im na szybki i skuteczny start. Jednym z takich rozwiązań są gotowe biznes plany do pobrania.

Przeczytaj mój artykuł aby dowiedzieć się więcej na temat tego czy pobranie gotowego biznes planu to dobry pomysł i na co zwrócić uwagę, jeśli podejmiesz taką decyzję. Przykładowy biznesplan możesz znaleźć również na naszej stronie, a jego pobranie kosztuje Cię tylko zostawienie adresu e-mail do naszych celów marketingowych. Nie udostępniamy go podmiotom trzecim.

Spis treści

Gotowe biznes plany do pobrania - czym są?

Gotowy biznesplan to szablon dokumentu, który zawiera treść i strukturę biznesplanu. Wszystkie najważniejsze elementy takiego dokumentu są już zdefiniowane i opisane, co ułatwia pracę nad przygotowaniem planu biznesowego. Właściciel firmy może wykorzystać takie narzędzie do stworzenia planu biznesowego zgodnie z potrzebami swojej firmy, a jednocześnie uniknąć kosztownych błędów i pomyłek.

Gotowe biznes plany do pobrania są dostępne w różnych formatach i są zwykle dostępne za darmo lub za niewielką opłatą. Mogą być też dostępne w formie aplikacji, które ułatwiają wypełnianie poszczególnych sekcji biznes planu i automatycznie generują wyniki finansowe.

pobieranie biznesplanu

Przy korzystaniu z gotowych biznes planów trzeba jednak pamiętać, że są to tylko szablony i że każdy biznes plan powinien być dopasowany do konkretnej firmy i jej potrzeb. Przedsiębiorca powinien uzupełnić szablon o szczegółowe informacje dotyczące swojej firmy, takie jak cel działalności, plany marketingowe, analizę konkurencji, prognozy sprzedaży, plan finansowy i wiele innych ważnych elementów. Prawdopodobnie nie wykorzystasz też w pełni zaproponowanej strategii marketingowej (o ile jest zawarta w biznesplanie), bo większość firm tworzy własną.

Ile jest wart darmowy biznes plan do ściągnięcia?

Gotowy wzór biznesplanu może mieć wartość merytoryczną w sensie zaproponowania ogólnej struktury, jaką powinien mieć biznes plan oraz określenia najważniejszych elementów, które powinny być uwzględnione w planie. W przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przedsiębiorczością, takie gotowe szablony mogą stanowić bardzo przydatne narzędzie.

Jednak warto zaznaczyć, że każda firma jest unikalna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego gotowy wzór biznesplanu nie zastąpi w pełni właściwej analizy, planowania i projektowania dla konkretnego przypadku. Gotowe szablony mogą stanowić punkt wyjścia dla tworzenia własnego biznes planu, ale nie są w stanie wypełnić go całkowicie.

referencje dotyczące biznesplanu

Warto również pamiętać, że oprócz samej struktury biznes planu, ważnym elementem jest także jakość informacji w nim zawartych. Przedsiębiorca powinien dokładnie znać swoją firmę, branżę oraz rynek, na którym działa, aby wypełnić biznes plan o wartości merytorycznej.

W końcu, biznes plan to nie tylko narzędzie do pozyskiwania finansowania, ale także plan działania firmy. Dlatego niezależnie od tego, czy korzysta się z gotowego wzoru biznesplanu czy też tworzy się go samodzielnie, ważne jest, aby był on dokładnie dopasowany do konkretnych potrzeb firmy oraz uwzględniał jej cel i strategię.

Biznes plan - wzór za darmo z naszej strony internetowej

Jeśli chcesz pobrać przykładowy biznesplan dla realizacji przedsięwzięcia, które planujesz, możesz to zrobić w ramach naszej strony www. Wystarczy, że wejdziesz na stronę główną i klikniesz przycisk "pobierz przykładowy biznesplan".

Musisz jednak wiedzieć, że jest to zaledwie przykład prostego biznesplanu w jezyku angielskim dla firmy z określonej branży (produkcja i handel jabłkami). Plik ten może Ci posłużyć jako przykład i punkt wyjścia do tego aby napisać biznesplan samodzielnie lub zlecić to nam.

Gdzie szukać wzorów? W Internecie znajdziesz ich mnóstwo. Wystarczy wpisać odpowiednie frazy w wyszukiwarkę google. Wzór gotowych dokumentów często jest niskiej jakości, pamiętaj o tym decydując się na skorzystanie z tej opcji.

potrzebujesz biznesplanu? chętnie pomożemy

Rozpoczęcie działalności (w tym dofinansowanie) w oparciu o wypełniony wzór wniosku

Jeżeli to czego poszukuje to gotowy, wypełniony dokument - muszę Cię rozczarować. Nawet, jeżeli znajdziesz przykłady wypełnionych wniosków dotacyjnych (np. pod kątem PUP - Powiatowego Urzędu Pracy), to zazwyczaj nie można przekopiować treści jeden do jednego. Każde przedsięwzięcie jest inne, dlatego dokumenty wykonane samodzielnie czy przy pomocy ekspertów mają większe szanse na zatwierdzenie przez urzędników. W tym przypadku rodzaj działalności nie ma znacznie.

Szczególnie istotne jest staranne przygotowanie elementów takich jak analiza finansowa czy analiza rynku, które dla każdego biznesu różnią się. Podobnie jest, jeśli chodzi o mocne strony i słabe strony biznesu czy konkurentów. Warto wiedzieć jak od strony formalnej wypełnić gotowy wniosek i w tym celu szukać wskazówek. Natomiast samo wypełnienie dokumentu w celu pozyskania dofinansowania powinno być realizowane samodzielnie.

Darmowe biznes plany do ściągnięcia - wady i zalety

Wady gotowych biznesplanów:

  • Brak dopasowania do konkretnych potrzeb - Gotowe biznesplany są tworzone w oparciu o standardowe założenia i mogą nie uwzględniać specyfiki danej branży czy rynku. Dlatego też, mogą być niewystarczająco dopasowane do konkretnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa.
  • Ograniczona oryginalność - Gotowe biznesplany są dostępne publicznie i są wykorzystywane przez wiele osób. Z tego powodu, mogą one być powtarzalne i niezapadające w pamięć, co może wpłynąć negatywnie na wizerunek przedsiębiorstwa.
  • Brak indywidualizacji - Gotowe biznesplany są tworzone w sposób ogólny i nie uwzględniają konkretnych celów i potrzeb przedsiębiorstwa. W związku z tym, mogą nie spełniać wymagań, którym musi sprostać dany biznes.
  • Nieskuteczność pod kątem finansowania - Trudno sobie wyobrazić wykorzystanie gotowego wzoru biznes planu pod kątem dotacji, kredytu czy inwestora prywatnego.

Zalety gotowych biznesplanów:

  • Brak kosztów - W przeciwieństwie do powierzenia wykonania biznesplanu specjalistom, jego pobranie z Internetu charakteryzuje się niskim lub zerowym kosztem.
  • Łatwy dostęp - Gotowe biznesplany są łatwo dostępne i mogą stanowić punkt wyjścia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Mogą pomóc w zrozumieniu, jakie elementy powinien zawierać biznesplan oraz jakie informacje należy zbierać.
  • Oszczędność czasu - Gotowe biznesplany mogą zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ nie trzeba wtedy tworzyć biznesplanu od podstaw. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na innych ważnych kwestiach, takich jak rozwój produktów czy marketing.
  • Inspiracja - Gotowe biznesplany mogą stanowić źródło inspiracji dla przedsiębiorców, którzy chcą poznać różne modele biznesowe i strategie rozwoju. Mogą one także pomóc w zrozumieniu, jakie są trendy na rynku i jakie kroki należy podjąć, aby odnieść sukces.

Na co zwrócić uwagę przy darmowych biznes planach do ściągniecia?

Data wykonania

Niektóre branże zmieniają się bardzo dynamicznie. W szczególności dotyczy to sektoru technologicznego. W związku z tym, biznesplan opracowany np. 10 lat temu, może zawierać nieaktualne dane rynkowe. Również format przedstawienia danych może być archaiczny. Dlatego warto korzystać z możliwie świeżych źródeł.

Liczba stron (objętość dokumentu)

Biznesplan biznesplanowi nierówny. Wzór biznes planu wykonany dla tej samej firmy może mieć zarówno kilka stron jak również nawet kilkaset stron. Jeżeli zależy Ci na szczegółowym opracowaniu wybierz bardziej szczegółowy dokument. Jednocześnie pamietaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Objętość dokumentów nie musi równać się wysokiemu standardowi. Pliki pobierane z anonimowych źródeł w 9 na 10 przypadków są niskiej jakości.

Informacje o autorze

Podanie autora biznesplanu wskazuje na jego wyższą wiarygodność, a co za tym idzie w znaczący sposób uprawdapadabnia wyższą jakość. Dokumenty przygotowane przez osobę znaną z imienia i nazwiska najczęściej są opracowane bardziej skrupulatnie. Oczywiście zakładając, że ta osoba faktycznie istnieje, a nie jest to wpisanie imienia i nazwiska "z głowy". Najlepiej, jeśli można o niej znaleźć konkretne informacje w Internecie (doświadczenie zawodowe, itd.).

Kiedy nie warto korzystać z biznesplanów do ściągnięcia?

Otwarcie firmy w oparciu o treść gotowego biznesplanu? To kiepski pomysł. Powyżej wymieniłem wiele powodów, które na to wskazują. Każdy biznes jest inny. Otoczenie biznesowe również jest zróżnicowane. Dlatego lepiej sprawdzi się opracowanie biznesplanu samodzielnie.

Dotacje dzięki gotowemu biznesplanowi lub gotowemu wnioskowi? To też raczej nie przejdzie. Działając w ten sposób prawdopodobnie jedyne co "osiągniesz" to zmarnowany czas. Być może jest szansa na uzyskanie w ten sposób wsparcia w urzędzie pracy, bo tam wnioski są stosunkowo najprostsze, ale mimo wszystko szanse oceniam jako nikłe.

Posługując się gotowym biznes planem nie osiągniesz też sukcesu w banku starając się o kredyt czy w rozmowie z inwestorem prywatnym (i innymi podmiotami). Będzie to świadczyło o Twoim braku profesjonalizmu i nieprzygotowaniu do przedsięwzięcia.

pisanie biznesplanu

Gotowe biznesplany do pobrania - podsumowanie

Dobrze przygotowany biznes plan to klucz do sukcesu każdej firmy, a gotowe szablony biznes planów do pobrania mogą znacznie ułatwić tę pracę. Dzięki nim przedsiębiorca może skupić się na właściwym rozwijaniu swojej firmy, zamiast poświęcać wiele czasu na tworzenie biznes planu od podstaw.

Warto jednak pamiętać, że biznes plan to tylko jedna z wielu ważnych kwestii, które trzeba uwzględnić przy zakładaniu firmy. Oprócz tego ważne jest również pozyskanie finansowania, zdobycie klientów, odpowiednie zarządzanie firmą i wiele innych kwestii, które wymagają odpowiedniego przygotowania i doświadczenia.

referencje solvedge

Podsumowując, gotowe biznes plany do pobrania to bardzo przydatne narzędzie dla przedsiębiorców, którzy chcą założyć własną firmę. Pozwalają one na szybkie i łatwe przygotowanie biznes planu, jednak należy pamiętać, że biznes plan przygotowany samodzielnie lub przede wszystkim we współpracy z ekspertem, zapewnia znacznie wyższą jakość. To z kolei przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo sukcesu planowanego biznesu czy większe szanse na pozyskanie finansowania. Z tego powodu, warto udać się do firmy zajmującej się tworzeniem profesjonalnych biznes planów.

O autorze

filip-samczuk
Filip Samczuk
Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.

Podobne artykuły

Porady
9 min. czytania

Test prywatnego inwestora

Musisz przeprowadzić test prywatnego inwestora? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się ile to kosztuje, po co jest wykonywany i na czym polega.
Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku
Porady
8 min. czytania

Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak krok po kroku napisz biznesplan własnej firmy, który nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale i ułatwi zdobycie finansowania? Rozpocznijmy od podstaw - ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystkie kluczowe elementy biznesplanu, od wizji i misji Twojej firmy, przez analizę rynku, po strategię marketingową i finansową. Przygotuj się na praktyczne porady, […]
Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik
Dotacje dla firm
10 min. czytania

Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik

Jak sprawdzić aktualne dotacje dla firm – wprowadzenie Szukasz dotacji dla swojej firmy? Prawdopodobnie już wiesz, że znalezienie odpowiedniego programu to najważniejszy krok w całym procesie pozyskiwania finansowania. Co więcej, to zazwyczaj również najtrudniejszy etap na drodze do pozyskania dotacji. To właśnie w tym miejscu odpada 99% firm. Nie potrafią znaleźć dopasowanego do potrzeb programu. […]
Najnowsze wpisy

Jesteś gotowy, żeby Twój biznes zamienił się w złoto?

Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.
Umów darmową rozmowę
Ponad 250 zadowolonych przedsiębiorców w Polsce i za granicą