Umów darmową rozmowę
Porady

Biznesplan inwestycji budowlanej

Zobacz jak uzyskać sprawnie biznesplan dla Twojej inwestycji budowlanej. Biznesplan deweloperski do kredytu, pod inwestorów czy dla celów własnych. Czym się charakteryzuje? Dowiesz się z tego artykułu.
filip-samczuk
Filip Samczuk
Autor artykułu
Opublikowano
9 maja 2023
Czas czytania
9 minut
biznesplan inwestycji budowlanej
Spis treści

Biznesplan inwestycji deweloperskiej - wprowadzenie

Planujesz w nowej przyszłości nowy biznes lub rozwój dotychczasowego? Potrzebny Ci biznesplan inwestycji budowlanej do banku, dla inwestora prywatnego lub do celów własnych? Jeśli tak, przeczytaj mój artykuł na temat tego co powinien zawierać taki dokument, po co się go tworzy i w jaki sposób możesz uzyskać biznesplan dopasowany do Twoich potrzeb bez wielu godzin samodzielnej pracy.

Możesz sporządzić taki biznesplan samodzielnie. Na naszym blogu znajdziesz liczne porady jak to zrobisz. Jeżeli masz dużo czasu i zależy Ci na ograniczeniu do zera kosztów - to może być dobre rozwiązanie. Natomiast w przypadku gdy zależy Ci na czasie i wysokim poziomie biznesplanu - odezwij się do nas. Tworzymy nawet kilka biznesplanów deweloperskich miesięcznie (ze 100% powodzeniem), więc chętnie pomożemy również Twojej firmie.

Wzór biznesplanu inwestycji budowlanej

nowa inwestycja budowlana

Biznesplan dla inwestycji deweloperskiej to kompleksowy dokument opisujący wszystkie aspekty związane z planowanym projektem deweloperskim. Jego głównym celem jest przedstawienie potencjalnym inwestorom, partnerom biznesowym oraz instytucjom finansowym jak planowane przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, jakie będą koszty, jakie korzyści finansowe można osiągnąć oraz jakie są ryzyka związane z projektem.

Biznesplan deweloperski powinien zawierać informacje takie jak:

Opis projektu deweloperskiego z licznymi elementami, które należy uwzględnić w tym lokalizacja, rodzaj nieruchomości, wielkość, plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczny i techniczny, harmonogram prac, doświadczenie właściciela, forma prawna (np. jakiego rodzaju spółka), struktura organizacyjna.

Opis konkurencji w regionie ze szczególnym uwzględnieniem mocnych stron i przewag Twojej inwestycji na lokalnym rynku.

Analiza rynku, w tym analiza konkurencji, popytu na rynku lokalnym oraz prognozy zmian na rynku (branży). Firma nie funkcjonuje w próżni, więc warto odnieść się także do otoczenia prawnego. Poniżej możesz zobaczyć krótki fragment profesjonalnej analizy rynku.

analiza rynku budowlanego

Plan marketingowy i sprzedażowy do zrealizowania, w tym planowane działania marketingowe, strategia sprzedaży, osoby odpowiedzialne za jej realizację. Ważne jest wskazanie sposóbów w jaki reklama firmy odróżni się od konkurencji i przyciągnie Klientów.

Plan finansowy, w tym kosztorys inwestycyjny, prognozy przychodów i kosztów, harmonogram spłaty kredytu, plan rachunków zysków i strat oraz wskaźniki rentowności. Projekcje finansowe powinny jasno wskazywać, kiedy planowana inwestycja się zwróci i na jakim poziomie. Poniżej zobaczysz przykład prostego rachunku przepływów pieniężnych dla inwestycji budowlanej.

cashflow deweloper budowlany

Analiza SWOT w zakresie mocnych stron, słabych stron, szans i zagrożeń. Wyróżnia i pokazuje jak dany czynnik wpływa lub może wpływać na planowaną działalność.

W dokumencie warto załączyć także podsumowanie czy tzw. executive summary (streszczenie).

Na naszym blogu znajdziesz więcej pogłębionych informacji na temat struktury biznesplanów i poszczególnych elementów. Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie - zapraszam do lektury również innych artykułów.

Biznesplan deweloperski to kluczowy dokument, który umożliwia zwiększenie szans na pozyskanie inwestorów i partnerów biznesowych, a także służy jako narzędzie kontrolne i zarządcze dla dewelopera w trakcie realizacji projektu.

Po co tworzy się biznesplan deweloperski?

Biznesplan deweloperski jest ważnym narzędziem, które służy do planowania, zarządzania i oceny projektów deweloperskich. Oto kilka przykładowych powodów, dla których warto stworzyć biznesplan deweloperski:

Planowanie finansowe:

Biznesplan deweloperski umożliwia dokładne oszacowanie kosztów projektu oraz zaplanowanie budżetu na każdą fazę jego realizacji. Pozwala to uniknąć problemów związanych z brakiem funduszy na późniejszych etapach projektu.

Pozyskiwanie inwestorów:

Biznesplan deweloperski jest narzędziem umożliwiającym pozyskanie inwestorów lub partnerów biznesowych. Dokument przedstawia projekt w sposób przekonujący i pozwala na dokładną prezentację potencjału projektu.

Zarządzanie projektem:

Biznesplan deweloperski służy również jako narzędzie kontrolne i zarządcze dla dewelopera w trakcie realizacji projektu. Pozwala na monitorowanie postępów i ocenę efektywności działań.

Minimalizacja ryzyka:

Biznesplan deweloperski uwzględnia analizę ryzyka i sposoby jego minimalizacji. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka związanego z realizacją projektu.

Podnoszenie prestiżu:

Przygotowanie kompleksowego i rzetelnego biznesplanu deweloperskiego może zwiększyć prestiż dewelopera w oczach inwestorów, klientów oraz partnerów biznesowych.

Wnioskiem jest, że biznesplan deweloperski jest ważnym narzędziem, które pozwala na dokładne zaplanowanie projektu, pozyskanie inwestorów oraz zarządzanie projektem. Dokument umożliwia również minimalizację ryzyka, a w pewnych okolicznościach nawet podniesienie prestiżu dewelopera.

biznesplan deweloperski wizualizacja

Długość i poziom szczegółowości biznesplanu inwestycji budowlanej

Wszystko zależy od tego na jak wysokim poziomie potrzebujesz materiałów.

Bank czy szerzej wszystkie polskie banki wg stanu na 2023r. wymagają dokumentu długości ok. 20-40 stron z profesjonalnymi projekcjami finansowymi w excelu. Nie wykonasz ich samodzielnie, o ile nie jesteś analitykiem finansowym - nie wystarczy wpisać jakie będą przychody i wydatki. Księgowa prawdopodobnie też nie da rady.

Inni odbiorcy mogą mieć inne oczekiwania co do formy i treści. Dlatego przed podejściem do tworzenia biznesplanu, warto ustalić te kryteria.

Przygotowanie profesjonalnego biznesplanu dla doświadczonych specjalistów to zazwyczaj 1-2 tygodnie. Odradzam zatrudnienie do tego zadania własnych pracowników, jeśli w przeszłości nie tworzyli biznesplanów.

Biznesplan Twojej inwestycji może mieć też 100-200 stron. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od potrzeb i nakładu pracy. Przykładowo, analizę rynku można sporządzić na poziomie szczegółowości 2-3 stron, ale równie dobrze może ona mieć nawet kilkadziesiąt stron. Tego typu poziom szczegółowości zazwyczaj dotyczy większych zleceń realizowanych przez wyspecjalizowanych doradców biznesowych (firmy konsultingowe). Przy realizacji inwestycji w postaci jednego domu czy małego osiedla, zazwyczaj wystarczy bardziej ogólne opracowanie.

Proces tworzenia biznesplanu dla inwestycji budowlanej

Proces tworzenia biznesplanu przez zewnętrzną firme (taką jak Well Done Business) jest stosunkowo prosty. Dzieli się na etapy opisane szczegółowo poniżej.

Kontakt i zawarcie umowy

To pierwszy etap współpracy. Odezwij się do nas mailowo lub telefonicznie, opisz swój projekt i potrzeby. Otrzymasz szybko odpowiedź z wyceną, wzorem prostej umowy i ankietą do uzupełnienia. Umowa ma jedną stronę i zawieramy ją na skanach (zdalnie). Nie musisz przyjeżdżać do biura. Pracujemy zdalnie z Klientami z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Przesłanie uzupełnionej ankiety i płatność (+ ile to kosztuje?)

W drugim kroku odsyłasz nam mailem uzupełnioną ankietę dotyczącą Twojego projektu. Musimy znać jego lokalizację, założenia biznesowe, poznać lepiej Twoją firmę. Tego sami nie wymyślimy ani nie znajdziemy. Po zawarciu umowy, opłacasz zlecenie. Masz gwarancję satysfakcji - jeśli zgłosisz jakiekolwiek uwagi do treści, bezpłatnie i szybko naniesiemy korekty. W praktyce taki scenariusz zdarza się nie częściej jak raz na dwadzieścia przypadków. Sprawdź liczne opinie i referencje na nasz temat.

Aha - pewnie w tym miejscu zastanawiasz się "no dobrze, ale ile to kosztuje?". Już spieszę z odpowiedzią. Otóż klasyczny biznesplan deweloperski, akceptowany przez 90% polskich banków to na dziś koszt 6 000zł netto. Cena nie jest niezależna od tego czy Twoja inwestycja to koszt miliona złotych czy dziesięciu milionów zł. Może wzrosnąć jedynie w przypadku bardziej skomplikowanego projektu, bo to oznacza dla nas więcej pracy niż zwykle. Przez bardziej skomplikowany mam na myśli bardziej złożone projekty niż budowa paru bliźniaków czy 10 domków szeregowych.

Praca nad biznesplanem

W trakcie prac pozostajemy w kontakcie z Tobą lub wyznaczonym przez Ciebie przedstawicielem firmy. Nie jest to angażujące. Być może przez cały okres realizacji zadzwonimy do Ciebie raz czy dwa aby o coś dopytać. Wszystko po to aby dokument, który otrzymasz, w 100% odpowiadał Twoim potrzebom i rzeczywistym zamierzeniom biznesowym.

Przekazanie skończonego biznesplanu

Po około dziesięciu dniach od startu prac, otrzymasz swój biznesplan drogą elektroniczną (pliki docx, pptx oraz xlsx - word, power point i excel). Dzięki temu będziesz dysponować wersję zarówno gotową do wydruku czy przesłania dalej (pdf) jak i plikami roboczymi, które możesz dowolnie samodzielnie edytować w przyszłości. Ponadto, w cenie udostępnimy Ci projekcje finansowe w excelu wraz z formułami, co jest ewenementem w branży.

potrzebujesz biznesplanu? chętnie pomożemy

Jak szybko uzyskać biznesplan dla inwestycji budowlanej?

Przedsiębiorcy czasami próbuję samodzielnie stworzyć biznesplan. Jest to możliwe, jednak czasami prowadzi do problemów. Wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności autora.

Wykonywanie projekcji finansowych w excelu wymaga wiedzy finansowej. Przeciętny Kowalski nie wykona samodzilenie bilansu czy rachunku zysków i strat. Z kolei przeprowadzenie profesjonalnej analizy rynku, SWOT czy konkurencji, to domena analityków biznesowych. Z tego powodu, osoby prywatne najczęściej zgłaszają się po wsparcie do zawodowców. To gwarantuje wysoką jakość i szybkie zakończenie procesu. Pośród wykonawców biznesplanów są przede wszystkim firmy doradcze. Zarówno duże firmy konsultingowe (Boston Consulting Group, McKinsey, Bain) jak i mniejsze firmy butikowe, takie jak nasza - Well Done Business. Przedsiębiorcy inni niż duże międzynarodowe korporacje wybierają właśnie te mniejsze firmy. Wpływ ma na to przede wszystkim cena i szybkość realizacji. Usługi dużych firm doradczych często liczone są w setkach tysięcy... euro.

W naszym przypadku opracowanie standardowego biznesplanu (30-40 stron) zajmuje do 14 dni. Z branżą budowlaną i deweloperską pracujemy na co dzień. To statystycznie największa grupa naszych Klientów. Wykonaliśmy kilkadziesiat biznes planów dla tego rodzaju działalności. Zarówno dla mniejszych deweloperów budowlanych jak i firm budujących osiedla wielorodzinne czy hotele.

nowoczesny dom jednorodzinny

Internet jest oczywiście pełen bezpłatnych przykładów biznesplanów, także dla firm budowlanych. Przestrzegam przed korzystaniem z takich wzorów. To ważne, bo najczęściej są to "gotowce" sprzedawane za kilkadziesiąt złotych, których przydatność jest znikoma. Profesjonalny biznesplan powinien być pisany pod kątem indywidualnego (unikalnego) projektu dla konkretnej firmy. Pamiętaj, że jakość Twojego biznesplanu świadczy o Twojej działalności podobnie jak wizytówka.

Biznesplan inwestycji budowlanej - podsumowanie

Niniejszy artykuł przedstawia istotne aspekty związane z przygotowaniem i przedstawieniem biznesplanu dla projektu budowlanego. Omówione zostały kluczowe elementy, które powinny być zawarte w biznesplanie, takie jak opis projektu budowlanego, analiza rynku, plan marketingowy, plan finansowy oraz analiza ryzyka.

Co wymaga podkreślenia, biznesplan inwestycji budowlanej jest nie tylko narzędziem umożliwiającym pozyskanie inwestorów, ale również służy jako narzędzie kontrolne i zarządcze dla dewelopera już w trakcie realizacji projektu.

Wykonanie szczegółowej analizy ryzyka czy analizy konkurencji, ogranicza ryzyka komercyjne związane z projektem budowlanym.

Wniosek jest taki, że biznesplan inwestycji budowlanej jest kluczowym dokumentem, który powinien zostać przygotowany z dużą starannością i uwzględnieniem wszystkich aspektów związanych z projektem budowlanym, w celu zwiększenia szans na jego powodzenie i zminimalizowania ryzyka związanego z realizacją inwestycji budowlanej. Ma on wartość zarówno dla samego przedsiębiorcy jak i jest przydatny zewnętrznym inwestorom (w tym bankom) do oceny projektu.

biznes plan wizualizacja

Biznesplan inwestycji budowlanej - pytania i odpowiedzi

Co to jest biznesplan inwestycji budowlanej?

Biznesplan inwestycji budowlanej to dokument opisujący projekt budowlany w sposób kompleksowy i szczegółowy, uwzględniający aspekty finansowe, marketingowe, techniczne i organizacyjne.

Jakie elementy powinny być uwzględnione w biznesplanie inwestycji budowlanej?

Biznesplan inwestycji budowlanej powinien zawierać opis projektu, analizę rynku, analizę konkurencji, plan marketingowy, plan finansowy. Wszystkie te elementy powinny być szczegółowo opracowane i przedstawione w sposób klarowny i przekonujący.

Dlaczego biznesplan inwestycji budowlanej jest ważny?

Biznesplan inwestycji budowlanej jest ważny, ponieważ pozwala na dokładną ocenę szans i ryzyka związanych z projektem budowlanym. Jest to również narzędzie umożliwiające pozyskanie inwestorów oraz służące jako narzędzie kontrolne i zarządcze dla dewelopera.

Jak przygotować biznesplan inwestycji budowlanej?

Przygotowanie biznesplanu inwestycji budowlanej wymaga dokładnej analizy rynku, wiedzy o technicznych i organizacyjnych aspektach projektu oraz umiejętności finansowych. Należy również uwzględnić analizę ryzyka i sposoby jego minimalizacji. Jeśli nie mamy doświadczenia w sporządzaniu biznesplanów, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Kto powinien przygotować biznesplan inwestycji budowlanej?

Biznesplan inwestycji budowlanej może być sporządzony przez dewelopera lub inwestora, lub przez specjalistę z branży finansowej lub doradczej. W każdym przypadku ważne jest, aby dokument był oparty na rzetelnych danych i uwzględniał wszystkie aspekty związane z projektem budowlanym.

O autorze

filip-samczuk
Filip Samczuk
Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.

Podobne artykuły

Porady
9 min. czytania

Test prywatnego inwestora

Musisz przeprowadzić test prywatnego inwestora? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się ile to kosztuje, po co jest wykonywany i na czym polega.
Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku
Porady
8 min. czytania

Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak krok po kroku napisz biznesplan własnej firmy, który nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale i ułatwi zdobycie finansowania? Rozpocznijmy od podstaw - ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystkie kluczowe elementy biznesplanu, od wizji i misji Twojej firmy, przez analizę rynku, po strategię marketingową i finansową. Przygotuj się na praktyczne porady, […]
Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik
Dotacje dla firm
10 min. czytania

Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik

Jak sprawdzić aktualne dotacje dla firm – wprowadzenie Szukasz dotacji dla swojej firmy? Prawdopodobnie już wiesz, że znalezienie odpowiedniego programu to najważniejszy krok w całym procesie pozyskiwania finansowania. Co więcej, to zazwyczaj również najtrudniejszy etap na drodze do pozyskania dotacji. To właśnie w tym miejscu odpada 99% firm. Nie potrafią znaleźć dopasowanego do potrzeb programu. […]
Najnowsze wpisy

Jesteś gotowy, żeby Twój biznes zamienił się w złoto?

Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.
Umów darmową rozmowę
Ponad 250 zadowolonych przedsiębiorców w Polsce i za granicą