Umów darmową rozmowę
Dotacje dla firm

Jak uzyskać dofinansowanie na rozwój działalności gospodarczej?

Szukasz finansowania dla już działającej firmy? Zobacz jakie są możliwości. Zapoznaj się z tym artykułem.
filip-samczuk
Filip Samczuk
Autor artykułu
Opublikowano
17 stycznia 2023
Czas czytania
6 minut
kran jako metafora dofinansowania na rozwój firmy
Spis treści

Wprowadzenie

Masz już firmę i środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej to niekoniecznie rozwiązanie dla Ciebie? Zastanawiasz się jak uzyskać dofinansowanie na rozwój działalności gospodarczej? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się jak uzyskać dofinansowanie na rozwój firmy. Środki unijne (dotacje unijne) to najpopularniejsza forma wsparcia, ale nie jedyna. Przeczytaj do końca aby dowiedzieć się jak pomóc rozwinąć skrzydła własnej działalności gospodarczej - niezależnie czy jest to JDG czy też spółka.

Dofinansowanie z UE na rozwój firmy - podstawowe informacje

W Polsce dostępne są różne programy dotacyjne dla istniejących firm, które są udostępniane przez rząd, władze samorządowe jak i instytucje pozarządowe. Dotacje te mogą być przeznaczone na różne cele, takie jak inwestycje w nowe technologie, rozwój nowych produktów lub usług, rozwój eksportu, itp.

Co ważne, zarówno dopiero otwierane firmy jak i te już istniejące, mogą liczyć na dotacje. Zazwyczaj więcej programów jest dostępnych dla firm już działających.

jak uzyskać dofinansowanie na rozwój działalności

Aby ubiegać się o dotację, firma musi spełnić określone kryteria i przedstawić odpowiednie dokumenty, takie jak biznesplan czy odpowiednio wypełniony wniosek. Warto pamiętać, że konkurencja o tego rodzaju dotacje jest zwykle bardzo duża, więc konieczne jest dokładne przygotowanie wniosku. Najlepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów. Zwiększy to szanse powodzenia.

Podstawowe kroki, gdy chcesz pozyskać fundusze europejskie na rozwój

Krok 1. - oceń możliwości uzyskania dofinansowania

Spójrz obiektywnie na swoje przedsiębiorstwo. Zastanów się jakie są realne (a nie naciągane) potrzeby. Np. czy faktycznie planujesz wyjście za granicę lub inwestycje w nową linię produkcyjną? Jeśli nie, ubieganie się o dotacje UE nie ma sensu. Po pierwsze Twoje szanse są niewielkie. Po drugie, dotacja to nie tylko korzyści, ale też obowiązki (wkład własny, szczegółowa sprawozdawczość), więc "na siłę" lepiej nie próbować. Pomyśl też czy dysponujesz wkładem własnym (minimum 20-25%) lub czy jesteś w stanie go pozyskać np. z kredytu.

Krok 2. - znajdź odpowiedni program wsparcia

Tworzenie biznesplanu w sytuacji, gdy nie masz zidentyfikowanej konkretnej dotacji mija się z celem. Każdy program wsparcia ma swój regulamin i swoje zróżnicowane wymagania. Dlatego najpierw należy je poznać, a dopiero później brać się za tworzenie niezbędnej dokumentacji.

Kiedy pod uwagę bierzesz rozwiązania finansowe takie jak dotacje czy kredyty preferencyjne zapisz się na informator DostepneDotacje.pl aby być na bieżąco z aktualnymi możliwościami. Ewentualnie, śledź newsy w tym zakresie na własną rękę. Pamiętaj, że strona Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy witryna Funduszy Europejskich to nie jedyne źródła informacji o dostępnych funduszach.

baner zachęcający do zapisu na informator dotacyjny

Krok 3. - opracuj wniosek i zaaplikuj

Kiedy znajdziesz już program pasujący do Twojej firmy i jej potrzeb, opracuj wniosek i złóż go we wskazany sposób i w określonym terminie. Aby to zrobić, warto zacząć od dokładnego przeczytania regulaminu programu. Wówczas dowiesz się czy Twoja firma na pewno się kwalifikuje od strony formalnej i jak sporządzić szczegółowy biznesplan lub inną niezbędną dokumentację.

Zachęcam aby w procesie pozyskiwania finansowania skorzystać ze wsparcia doradców. Ich doświadczenie może znacząco zwiększyć Twoje szanse powodzenia. Ponadto, zaoszczędzi Ci też wielu godzin pracy związanych z przebrnięciem przez skomplikowane formularze urzędowe.

Pożyczka unijna jako alternatywa dla dotacji

Dopłaty unijne na rozwój firmy to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Alternatywnie, warto też zainteresować się kredytem z Unii na rozwój firmy.

Są to pożyczki czy kredyty preferencyjne przyznawane na korzystniejszych niż rynkowe zasadach. W praktyce chodzi np. o brak prowizji za udzielenie finansowania, symboliczne oprocentowanie pożyczki czy okres karencji w spłacie.

kalkulator - symbolizujący dofinansowanie dla firmy

Finansowanie na rozwój firmy tego typu można znaleźć w podmiotach działających regionalnie. Przykład to Fundusz "Silesia" na Śląsku czy TISE dysponujący środkami na rozwój lokalny. Szukając kredytów preferencyjnych, wpisz w wyszukiwarkę nazwę swojego regionu (województwa) wraz z dopiskiem "kredyt preferencyjny". Sprawdź też koniecznie Bank Gospodarstwa Krajowego i jego ofertę.

Warto dowiedzieć się o warunki tego typu finansowania. Zazwyczaj kredyt z dofinansowaniem UE jest łatwiejszy w pozyskaniu w porównaniu z dotacją. Ponadto, przeznaczenie pożyczki na rozwój firmy jest często szersze (dowolność wydatkowania), o co trudno przy dotacjach. To szczególnie ciekawe rozwiązanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak zwiększyć swoje szanse na środki unijne na rozwój działalności?

Jeśli interesują Cię dotacje na rozwój działalności gospodarczej, warto już dziś podjąć pewne działania, które zmaksymalizują Twoje szanse na tle konkurentów. W większości programów dotacyjnych punktowane są takie elementy jak:

  • innowacyjność;
  • ochrona środowiska;
  • zgodność z politykami horyzontalnymi (równouprawnienie, dostępność dla osób niepełnosprawnych).

Zastanów się jak zaplanować rozwój swojego biznesu aby uwzględniał powyższe kwestie.

Oprócz tego, zobacz jakie projekty były dotychczas realizowane np. w ramach regionalnych programów operacyjnych. Część z nich w zbliżonej formie zostanie powtórzona także w najbliższych latach.

Aby otrzymać dofinansowanie, wesprzyj się wiedzą i doświadczeniem specjalistów w tej dziedzinie. Zmaksymalizujesz szanse powodzenia.

tekst "potrzebujesz wsparcia w napisaniu wniosku? skontaktuj się z nami"

Dofinansowanie możesz pozyskać z wielu źródeł. Kontroluj ofertę podmiotów takich jak m.in. PARP czy NCBiR. Dowiedz się też więcej o programach regionalnych.

Wreszcie, pamiętaj też, że fundusze unijne to nie jedyna możliwość finansowania biznesu. Zobacz też tradycyjne kredyty czy zainteresuj się inwestorami prywatnymi.

Jak uzyskać dofinansowanie na rozwój działalności gospodarczej - podsumowanie

Pozyskiwanie finansowania na rozwój firmy to dość skomplikowany proces, warto się do niego przygotować. Punkt wyjścia to wybór odpowiedniego źródła finansowania i opracowanie niezbędnych dokumentów (ew. znalezienie odpowiedniego programu). W całym procesie, warto korzystać z wiedzy ekspertów tam, gdzie brakuje nam doświadczenia czy zasobów własnych. Np. przy tworzeniu modelu finansowego w excelu czy biznesplanu.

Jak uzyskać dofinansowanie na rozwój firmy - FAQ (pytania i odpowiedzi)

Czym są dotacje unijne na rozwój firmy?

Dotacje unijne na rozwój firmy to środki finansowe, które są przyznawane przez Unię Europejską dla firm, które chcą rozwijać swoją działalność. Mogą być one przeznaczone na różne cele, takie jak inwestycje w nowe technologie, rozwój nowych produktów lub usług, rozwój eksportu itp.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby uzyskać dotację unijną na rozwój firmy?

A: Aby uzyskać dotację unijną na rozwój firmy, trzeba spełnić określone kryteria, które zależą od programu dotacyjnego. Mogą to być np. kryteria geograficzne, kryteria dotyczące branży, kryteria dotyczące wielkości firmy, itp. Warto zapoznać się z dokumentacją programu dotacyjnego, aby poznać szczegółowe kryteria.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać dotację unijną na rozwój firmy?

W zależności od programu dotacyjnego, może być wymagany biznesplan, raporty finansowe firmy, informacje o projekcie, który ma być finansowany, itp. Warto zapoznać się z dokumentacją programu dotacyjnego, aby poznać wymagane dokumenty.

Czy trzeba zwracać dotację unijną na rozwój firmy?

Co do zasady, nie trzeba zwracać dotacji unijnej na rozwój firmy. W zależności od programu dotacyjnego, dotacja może być bezzwrotna lub w wyjątkowych przypadkach częściowo zwrotna. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, gdy wnioskodawca naruszył warunki dot. wykorzystania dotacji. Warto zapoznać się z dokumentacją programu dotacyjnego, aby poznać szczegółowe zasady.

Czy dotacja unijna na rozwój firmy jest jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego?

Nie, dotacja unijna na rozwój firmy to tylko jedna z dostępnych form wsparcia. Inne to np. dotacje z innych źródeł niż UE, kredyty bankowe, finansowanie społecznościowe czy inwestorzy prywatni.

Inne artyykuły, które mogą Cię zainteresować:

O autorze

filip-samczuk
Filip Samczuk
Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.

Podobne artykuły

Porady
9 min. czytania

Test prywatnego inwestora

Musisz przeprowadzić test prywatnego inwestora? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się ile to kosztuje, po co jest wykonywany i na czym polega.
Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku
Porady
8 min. czytania

Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak krok po kroku napisz biznesplan własnej firmy, który nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale i ułatwi zdobycie finansowania? Rozpocznijmy od podstaw - ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystkie kluczowe elementy biznesplanu, od wizji i misji Twojej firmy, przez analizę rynku, po strategię marketingową i finansową. Przygotuj się na praktyczne porady, […]
Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik
Dotacje dla firm
10 min. czytania

Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik

Jak sprawdzić aktualne dotacje dla firm – wprowadzenie Szukasz dotacji dla swojej firmy? Prawdopodobnie już wiesz, że znalezienie odpowiedniego programu to najważniejszy krok w całym procesie pozyskiwania finansowania. Co więcej, to zazwyczaj również najtrudniejszy etap na drodze do pozyskania dotacji. To właśnie w tym miejscu odpada 99% firm. Nie potrafią znaleźć dopasowanego do potrzeb programu. […]
Najnowsze wpisy

Jesteś gotowy, żeby Twój biznes zamienił się w złoto?

Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.
Umów darmową rozmowę
Ponad 250 zadowolonych przedsiębiorców w Polsce i za granicą