Umów darmową rozmowę
Dotacje dla firm

Dotacja unijna na otwarcie firmy

Zakładasz firmę i szukasz informacji na temat dotacji? Jesteś we właściwym miejscu! Sprawdź najważniejsze informacje w tym temacie.
filip-samczuk
Filip Samczuk
Autor artykułu
Opublikowano
22 grudnia 2022
Czas czytania
6 minut
budynek parlamentu europejskiego
Spis treści

Wprowadzenie

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat związany z dotacjami UE na założenie firmy. Jeżeli zakładasz biznes i szukasz finansowania, przeczytaj do końca poniższy tekst. Dotacja unijna na otwarcie firmy to jedna z możliwości, ale nie jedyna. Pieniądze z Unii na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to jeden z wariantów sfinansowania biznesu na start.

Z tego artkuły dowiesz się:

  • podstawowych informacji nt. dofinansowań unijnych na otwarcie firmy;
  • skąd czerpać informacje na temat dostępnych środków unijnych na założenie własnej działalności gospodarczej;
  • jak pozyskać dotacje z UE na otwarcie firmy;
  • czy każdy może starać się o dofinansowanie unijne na otwarcie firmy.
budynek parlamentu europejskiego

Dotacje z Unii na otwarcie firmy - podstawowe informacje

Unia Europejska oferuje wiele różnych możliwości finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym dotacje na start firmy. Dotacje te są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej, takich jak zakup sprzętu czy opłacenie wynajmu lokalu.

Aby ubiegać się o dotację na start firmy, trzeba spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek. Wniosek taki musi zawierać m.in. opis działalności, plan finansowy oraz informacje o osobach zarządzających firmą. Szczegółowe kryteria są zawsze określane w regulaminie danego programu. Należy zacząć od przestudiowania jego treści.

Dotacje na start firmy są udzielane przez różne instytucje, w zależności m.in. od tego, gdzie dana firma ma siedzibę. W Polsce dotacje na start firmy mogą być udzielane np. przez Urząd Marszałkowski, Powiatowy Urząd Pracy, Agencję Rozwoju Przemysłu czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W innych krajach UE dotacje na start firmy są przyznawane np. przez instytucje, takie jak Europejska Agencja Innowacji i Przedsiębiorczości (EASI) czy Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

alternatywy dla dotacji dla firm

Oprócz dotacji na start firmy, istnieje również wiele innych możliwości finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, takich jak pożyczki (w tym pożyczki preferencyjne), dotacje na rozwój firmy czy inwestycje kapitałowe. Warto zapoznać się z ofertami różnych instytucji i wybrać takie rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom danej firmy.

Dotacje z UE na otwarcie firmy - co jest dostępne i gdzie szukać ogłoszeń

Istnieje wiele różnych źródeł informacji o dostępnych dotacjach dla firm. Można zacząć od zapoznania się z ofertami instytucji zarządzających dotacjami w kraju, w którym dana firma ma siedzibę. W Polsce informacje o dotacjach dla firm dostępne są na stronach internetowych właściwego Urzędu Marszałkowskiego, Powiatowego Urzędu Pracy czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Innym źródłem informacji o dostępnych dotacjach dla firm są strony internetowe organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych, które często publikują informacje o aktualnych możliwościach finansowania dla firm z ich sektora.

Można również skorzystać z pomocy specjalistycznych firm doradczych, które oferują pomoc w pozyskiwaniu dotacji dla firm. Te firmy często posiadają wiedzę o aktualnych możliwościach finansowania i mogą pomóc w przygotowaniu wniosku o dotację oraz w jej pozyskaniu.

Oprócz tego, istnieją również różne platformy internetowe, na których dostępne są informacje o dostępnych dotacjach dla firm, takie jak np. funduszeeuropejskie.gov.pl czy platformy regionalne jak np. mazowia.eu; Można również zapisać się na newslettery branżowe lub zapisać się do grup dyskusyjnych, w których przedsiębiorcy dzielą się informacjami o aktualnych możliwościach finansowania dla firm.

baner zachęcający do zapisu na informator dotacyjny

Pozyskiwanie funduszy unijnych na założenie firmy krok po kroku

Proces pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej dla firmy może się nieco różnić w zależności od konkretnego programu dotacyjnego. Ogólnie jednak, proces pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej dla firmy można przedstawić następująco:

Punkt 1. Znalezienie dotacji (najważniejszy punkt!).

Aby ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej, należy najpierw znaleźć program dotacyjny, który jest skierowany do firm z danej branży. Informacje o dostępnych programach dotacyjnych z Unii Europejskiej znajdują się na stronach internetowych instytucji zarządzających dotacjami. Można również skorzystać z pomocy specjalistycznych firm doradczych, które oferują pomoc w pozyskiwaniu dotacji dla firm.

Punkt 2. Weryfikacja warunków dla uzyskania dotacji.

Każdy program dotacyjny z Unii Europejskiej ma określone warunki udziału, które należy spełnić, aby móc ubiegać się o dotację. Warunki te dotyczą m.in. rodzaju działalności firmy, miejsca jej siedziby, wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju projektu, który firma chce zrealizować. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami udziału i upewnić się, że firma spełnia wszystkie wymagania. Firmy, które pomagają w uzyskaniu dotacji, najczęściej biorą na siebie weryfikację spełnienia warunków formalnych przed sporządzeniem wniosku.

Punkt 3. Sporządzenie wniosku o dotację.

Aby ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej, należy złożyć odpowiedni wniosek. Jego zawartość jest uzależniona od regulaminu projektu. Zazwyczaj, wniosek taki musi zawierać m.in. opis działalności firmy, projekcje finansowe, listę kosztów do sfinansowania z dotacji oraz analizy rynku i konkurencji.

proces pozyskiwania dotacji

Dla kogo dotacja unijna na otwarcie firmy

Dotacje unijne często się zmieniają, a terminy naborów zazwyczaj są krótkie. Dlatego ważne jest bieżące monitorowanie dostępnych i planowanych programów. Poniżej wskazuję przykładowe programy, które pozwalały na uzyskanie dotacji na start. Z pewnością część z nich zostanie powtórzona w identycznej lub lekko zmienionej formie. Jeśli myślisz o otwarciu własnego biznesu, zapoznaj się z tą listą.

Platformy startowe dla nowych firm (Platformy Startowe Polska Wschodnia - program 1.1.1.)

Program wsparcia dla nowych firm, przede wszystkim startupów technologicznych. Umożliwia staranie się o dotację w wysokości do 1 000 000 zł w ramach programu "Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej - 1.1.2.".

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy

Wsparcie finansowe na poziomie ok. 30 000zł na start działalności gospodarczej. Przyznawane cyklicznie przez właściwy geograficznie Powiatowy Urząd Pracy.

Lokalne Grupy Działania

Lokalne grupy działania to organizacje non-profit, tworzone przez lokalne społeczności i mające na celu poprawę rozwoju danego obszaru. W ramach prowadzonej działalności, często przyznają dofinansowania na rozpoczęcie działalności.

Inne (nieoczywiste) źródła

Dofinansowanie unijne na otwarcie firmy to nie jedyna możliwość uzyskania wsparcia. Zdarzają się nabory organizowane przez niepowiązane z UE podmioty i stowarzyszenia. Są to np. Fundusze Norweskie, Grupa Wyszechradzka czy konkursy organizowane przez duże firmy szukające rozwiązań z danej dziedziny. Warto śledzić także aktywność prowadzoną przez inkubatory przedsiębiorczości oraz akceleratory.

przykładowe dotacja na start

Dotacje z UE na start firmy - podsumowanie

W Polsce są dostępne różne formy wsparcia dla firm na start, w tym dotacje. Dotacje to forma pomocy finansowej, która jest udzielana przez rząd lub inne instytucje publiczne przedsiębiorcom na określony cel. Możliwość uzyskania dotacji na start firmy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, miejsce prowadzenia działalności, grupa docelowa itp.

Aby uzyskać dotację na start firmy, należy złożyć odpowiedni wniosek i spełnić określone warunki. Wnioski o dotacje na start firmy można składać w różnych instytucjach, w zależności od rodzaju działalności i celu.

Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami udzielenia dotacji i złożyć wniosek zgodnie z wymaganiami. Warto również zasięgnąć porady specjalisty w zakresie uzyskiwania dotacji na start firmy, aby zwiększyć szanse na otrzymanie wsparcia.

kryteria przyznawania dotacji na rozpoczęcie działalności

Pytania i odpowiedzi (Q&A)

  1. Co to są dotacje dla firm na start? Dotacje to forma pomocy finansowej, która jest udzielana przez rząd lub inne instytucje publiczne przedsiębiorcom na określony cel. Dotacje na start firmy są przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą.
  2. Kto może uzyskać dotację na start firmy? O możliwości uzyskania dotacji na start firmy decydują określone warunki i kryteria. W zależności od rodzaju działalności, miejsca prowadzenia działalności, grupy docelowej itp., dotacje na start firmy mogą być przeznaczone dla różnych przedsiębiorców. Aby uzyskać dotację, należy złożyć odpowiedni wniosek i spełnić określone wymagania.
  3. Gdzie można składać wnioski o dotacje na start firmy? Wnioski o dotacje na start firmy można składać w różnych instytucjach, w zależności od rodzaju działalności i celu. Na przykład w Urzędzie Marszałkowskim, w urzędzie miasta lub gminy, w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości lub w innych instytucjach. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami udzielenia dotacji i złożyć wniosek zgodnie z wymaganiami. Aby dowiedzieć się, gdzie można złożyć wniosek, najpierw trzeba sprawdzić dostępność dotacji.
  4. Czy istnieją jakieś ograniczenia co do wysokości dotacji na start firmy? Tak, wysokość dotacji na start firmy jest ograniczona i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, miejsce prowadzenia działalności, itp. Wysokość dotacji jest zawsze szczegółowa określona w regulaminie danego projektu wsparcia.

Mogą Cię zainteresować również następujące artykuły:

 

O autorze

filip-samczuk
Filip Samczuk
Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.

Podobne artykuły

Porady
9 min. czytania

Test prywatnego inwestora

Musisz przeprowadzić test prywatnego inwestora? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się ile to kosztuje, po co jest wykonywany i na czym polega.
Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku
Porady
8 min. czytania

Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak krok po kroku napisz biznesplan własnej firmy, który nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale i ułatwi zdobycie finansowania? Rozpocznijmy od podstaw - ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystkie kluczowe elementy biznesplanu, od wizji i misji Twojej firmy, przez analizę rynku, po strategię marketingową i finansową. Przygotuj się na praktyczne porady, […]
Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik
Dotacje dla firm
10 min. czytania

Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik

Jak sprawdzić aktualne dotacje dla firm – wprowadzenie Szukasz dotacji dla swojej firmy? Prawdopodobnie już wiesz, że znalezienie odpowiedniego programu to najważniejszy krok w całym procesie pozyskiwania finansowania. Co więcej, to zazwyczaj również najtrudniejszy etap na drodze do pozyskania dotacji. To właśnie w tym miejscu odpada 99% firm. Nie potrafią znaleźć dopasowanego do potrzeb programu. […]
Najnowsze wpisy

Jesteś gotowy, żeby Twój biznes zamienił się w złoto?

Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.
Umów darmową rozmowę
Ponad 250 zadowolonych przedsiębiorców w Polsce i za granicą