Umów darmową rozmowę
Dotacje dla firm

Dotacja dla firm jednoosobowych

Prowadzisz jednoosobową firmę lub myślisz o jej założeniu? W takim razie, mogą zainteresować Cię dotacje dla jednoosobowych firm. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły.
filip-samczuk
Filip Samczuk
Autor artykułu
Opublikowano
25 lutego 2024
Czas czytania
7 minut
dotacja dla firmy jednoosobowej obraz
Spis treści

Dotacje dla firm jednoosobowych 2024 - wprowadzenie

Interesują Cię dotacje dla nowych firm lub po prostu dotacje unijne dla firm jednoosobowych? Jesteś we właściwym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat możliwości w tym zakresie. Rozwiązań jest sporo i często są one niezależne od branży, w której działasz lub chcesz działać. Pamiętaj, jednak że najtrudniejszy krok w pozyskaniu dotacji to wcale nie sporządzenie wniosku, a samo znalezienie właściwego, dopasowanego do Twoich potrzeb, programu. Jesteśmy w stanie w tym pomóc.

Sektor przedsiębiorstw w Polsce korzysta z różnorodnych form wsparcia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, konkurencyjności oraz ekspansji na nowe rynki. Dofinansowanie dla firm jednoosobowych to nie tylko pomoc finansowa, ale również możliwość rozwoju kompetencji i zdobycia cennego doświadczenia.

dotacja dla firmy jednoosobowej obraz

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej z finansowaniem - od czego zacząć

Dotacje dla jednoosobowych działalności gospodarczych stanowią istotny filar wsparcia w ekosystemie przedsiębiorczości w Polsce. Osoby rozważające założenie działalności gospodarczej mogą korzystać z różnorodnych form dofinansowania, które mają na celu ułatwienie startu na rynku oraz zachęcenie do wdrażania nowych rozwiązań.

Pierwszym krokiem dla przyszłych przedsiębiorców jest zaznajomienie się z ofertą dostępną na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę pośrednika w dystrybucji funduszy europejskich. Fundusze te są skierowane do osób planujących rozpoczęcie własnej działalności i obejmują szeroki zakres wsparcia, od dotacji na start, poprzez pomoc w rozwoju biznesu, aż po wdrożenie innowacyjnych projektów.

Zachęcanie do tworzenia środowiska przyjaznego innowacjom jest jednym z głównych celów funduszy europejskich. W tym kontekście, wsparcie skierowane do jednoosobowych działalności gospodarczych często koncentruje się na sektorach o wysokim potencjale innowacyjnym oraz na projektach, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu.

Procedura otrzymania dotacji zaczyna się od przygotowania odpowiedniego wniosku i biznesplanu, który musi być zgodny z wytycznymi programu dofinansowania. Następnie, wnioski są oceniane pod kątem ich zgodności z celami funduszu oraz potencjałem dla rozwoju lokalnego rynku pracy i gospodarki.

Warto również zwrócić uwagę na możliwości oferowane przez powiatowe urzędy pracy, które realizują programy wsparcia w sektorze przedsiębiorstw dla osób zakładających działalność gospodarczą. Takie programy mogą obejmować nie tylko dotacje bezpośrednie, ale również szkolenia, doradztwo biznesowe oraz pomoc w zakresie wdrożeń nowych rozwiązań. Kiedy interesuje Cię wsparcie na poziomie kilkudziesięciu tys. zł, warto zacząć od rozmowy ze specjalistą z urzędu pracy. Być może w Twoim powiatowym urzędzie pracy trwa właśnie nabór wniosków.

projekt biznesowy

Dotacje UE dla nowych firm - przykłady

W 2024 roku istnieje co najmniej kilka rozwiązań finansowych w postaci dotacji dla nowych firm. Są to przykładowo:

- dotacja na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy (powiatowy urząd pracy),

- dotacja dla startupów w ramach programów typu Startup Booster (rozwój start-upów),

- wsparcie finansowe oferowane przez akceleratory biznesu,

- dotacje z tzw. programów regionalnych (w tym Lokalne Grupy Działania).

Ponadto, przedsiębiorcy mogą korzystać także z innych możliwości finansowania swojego biznesu takich jak np. kredyty preferencyjne (przykładowo program „Wsparcie w Starcie” realizowany przez  BGK) czy też środki od inwestorów prywatnych takich jak anioły biznesu lub fundusze venture capital.

dotacje na start - zestawienie

Bezzwrotne dotacje dla firm jednoosobowych

Dotacje tym różnią się od kredytów, że są one bezzwrotne. Inaczej mówiąc, o ile spełnisz wymogi wskazane w regulaminie i właściwie rozliczysz uzyskane środki, nie musisz ich zwracać. To główna przewaga dotacji np. nad kredytami czy inwestorami prywatnymi, którym trzeba oddać część firmy w zamian za kapitał.

Dostępne dotacje dla istniejących firm jednoosobowych jak i dla nowych firm jednoosobowych można wyszukać za pomocą informatora: https://dostepnedotacje.pl ; Co ważne, nabory często się zmieniają, dlatego aby zmaksymalizować swoje szanse na pozyskanie finansowania, należy śledzić informacje w tym zakresie w sposób ciągły. Nie wystarczy zainteresować się dotacjami raz na kilka miesięcy. Wówczas, szanse że akurat trafi się na dopasowaną do indywidualnych potrzeb dotację są minimalne. Większość przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy i w efekcie przegapia nabory.

Pamiętaj, że dotacje są bezzwrotne, ale w większości przypadków, wymagany jest wkład własny. Najczęściej to minimum 20-30% całego projektu, który chcesz sfinansować ze wsparciem dotacji. Zdarzają się jednak programy oferujące 100% wsparcie. Pamiętaj, że wówczas konkurencja jest bardzo duża i często są to środki na niższym poziomie, np. 30-40 tys. zł. To przykład rozwiązania z urzędu pracy.

Dofinansowanie dla firm jednoosobowych może przybierać różne formy – od dotacji na rozpoczęcie działalności, przez wsparcie na innowacje, po pomoc w ekspansji na rynki zagraniczne. W zależności od potrzeb i profilu działalności, przedsiębiorcy mogą aplikować o wsparcie dostosowane do swojej sytuacji.

Otwarcie firmy

Dotacje dla firm jednoosobowych – czym się różnią?

Kiedy spojrzysz na obraz dotacji dla jednoosobowych firm w 2024 roku w Polsce, zobaczysz że większość programów wsparcia nie różnicuje tu jednoosobowych działalności od spółek. Najczęściej wsparcie oferowane jest jednym jak i drugim, a kluczowym kryterium jest status przedsiębiorcy.

Może się jednak zdarzyć, że takie rozróżnienie będzie istotne. Przykładem takiej dotacji są środki możliwe do uzyskania na start działalności gospodarczej z powiatowego urzędu pracy. Są one dedykowane dla jednoosobowych działalności gospodarczych, z wyłączeniem spółek.

Aby dowiedzieć się czy dany program obejmuje jednoosobowe działalności gospodarcze, należy przeczytać dokładnie regulamin programu. To w nim zawarte są wszystkie kryteria i zasady przyznawania środków. Pomocny może być także kontakt z infolinią lub rozmowa z ekspertem od pozyskiwania dotacji.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej ze wsparciem finansowym to domena urzędu pracy. Czasem zdarzają się także propozycje dotacyjne dla nowych małych firm oferowane przez inne podmioty. Np. lokalne grupy działania czy też w ramach programów typu startup booster lub rozwój startupów w Polsce wschodniej.

Procedura otrzymania dotacji

Procedura otrzymania dotacji zwykle zaczyna się od złożenia wniosku w odpowiedniej instytucji, takiej jak PARP czy lokalny urząd pracy. Wniosek powinien zawierać szczegółowy biznesplan, w którym przedstawiony jest cel wykorzystania środków oraz planowane działania na rzecz rozwoju firmy.

Warto podkreślić, że urzędy pracy często oferują dotacje dla osób bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą, co stanowi szansę na aktywizację zawodową i uniezależnienie się finansowe.

Na co można przeznaczyć dotacje dla firm jednoosobowych

Często zadawanym pytaniem jest na co można przeznaczyć uzyskaną dotację. Wszystko jest uzależnione od regulaminu danego programu dotacyjnego. To w nim można znaleźć katalog tzw. „kosztów kwalifikowanych”, a więc wydatków, na które można przeznaczyć uzyskane środki.

Nie ma tu jednego standardu, jednak najczęściej umożliwia się przeznaczenie środków na zakup środków trwałych, a więc wyposażenia firmy. Rzadko są to nieruchomości (wbrew oczekiwaniom przedsiębiorców) czy samochody. Czasami uzyskane środki można przeznaczyć na wynagrodzenia pracownicze czy marketing. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego konkursu, programu.

Dotacje UE dla nowych firm, a inne rozwiązania

Dotacje z Unii Europejskiej dla jednoosobowych firm to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Pamiętaj również o dotacjach z innych źródeł. Oprócz tego, masz do dyspozycji także kredyty (tradycyjne oraz preferencyjne) czy wsparcie inwestorów prywatnych. Oczywiście, musisz ich najpierw przekonać do swojego projektu. Tu z pewnością przydatne okażą się biznesplan lub prezentacja inwestorska z profesjonalnym modelem finansowym w excelu. Sam pomysł to zazwyczaj za mało. Warto poznać wszystkie dostępne możliwości finansowania rozwoju firmy, aby dobrać tę optymalną pod swoje potrzeby i możliwości.

Dotacje dla firm jednoosobowych - gdzie szukać ogłoszeń

Kiedy z pewnych powodów dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej to nie jest satysfakcjonujące rozwiązanie w Twoim przypadku, możesz poszukać alternatyw. W takim przypadku, przydatny może się okazać nasz informator dla przedsiębiorców.

DostepneDotacje.pl to strona internetowa, na której możesz zapisać się na powiadomienia o wszystkich aktualnych dotacjach unijnych oraz innych finansowaniach dla firm. Oznacza to programy m.in. z takich źródeł jak PARP, NCBiR, BGK, NFOŚiGW, ARiMR, Fundusze Norweskie czy Komisja Europejska. Znajdują się tam informacje zarówno o wsparciu na założenie firmy jak i dotacje dla firm już działających. Z tego powodu, warto zainteresować się tematem niezależnie od tego czy jesteś jeszcze przed rejestracją firmy jednoosobowej czy też szukasz funduszy unijnych dla rozwiniętych biznesów.

Większość przedsiębiorców przegapia nabory dotacyjne, bo nie ma czasu ani wiedzy, aby śledzić na bieżąco wszystkie informacje w tym zakresie. Dlatego, warto tu wesprzeć się wsparciem zewnętrznym, w ten sposób maksymalizując swoje szanse powodzenia.

Dotacje unijne dla firm jednoosobowych – podsumowanie

Jeśli szukasz dotacji dla firmy jednoosobowej, warto zacząć od zapisu do informatora dotacyjnego (link powyżej). Tak kilkukrotnie zmaksymalizujesz swoje szanse na pozyskanie finansowania.

Nie mając na oku konkretnego, już znalezionego programu, nie da się odpowiedzieć na pytania o to ile można dostać, na co można wydać środki albo czy wymagany jest wkład własny. Odpowiedź na te i podobne pytania zazwyczaj znajduje się w regulaminie dotacji. Kiedy jej nie znajdujesz, możesz dodatkowo zadzwonić na infolinię lub poprosić o poradę doświadczonego eksperta od dotacji.

Ponadto, pamiętaj że większość wniosków dotacyjnych jest dość skomplikowana. Jeśli wcześniej nie korzystałeś z dotacji, lepiej powierz zadanie sporządzenia wniosku firmie, która ma w tym doświadczenie. To kilkukrotnie zwiększy Twoje szanse. Co więcej, taka firma powinna móc ocenić Twoje szanse jeszcze przed rozpoczęciem prac. To może uchronić Cię przed niepotrzebnym ponoszeniem kosztów (lub stratą czasu), kiedy dany program nie pasuje do Twoich potrzeb czy możliwości.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to dla wielu przedsiębiorców duże wyzwanie. Znalezienie odpowiednich źródeł finansowania może znacznie ułatwić ten proces. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz lokalne urzędy pracy oferują różnorodne formy wsparcia finansowego, w tym dotacje dla firm jednoosobowych. Dzięki nim, początkujący przedsiębiorcy mogą otrzymać niezbędne środki na rozpoczęcie i rozwój własnej działalności.

O autorze

filip-samczuk
Filip Samczuk
Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.

Podobne artykuły

Porady
9 min. czytania

Test prywatnego inwestora

Musisz przeprowadzić test prywatnego inwestora? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się ile to kosztuje, po co jest wykonywany i na czym polega.
Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku
Porady
8 min. czytania

Kompletny przewodnik: napisz biznesplan własnej firmy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak krok po kroku napisz biznesplan własnej firmy, który nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale i ułatwi zdobycie finansowania? Rozpocznijmy od podstaw - ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystkie kluczowe elementy biznesplanu, od wizji i misji Twojej firmy, przez analizę rynku, po strategię marketingową i finansową. Przygotuj się na praktyczne porady, […]
Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik
Dotacje dla firm
10 min. czytania

Jak sprawdzić dotacje dla firm – prosty przewodnik

Jak sprawdzić aktualne dotacje dla firm – wprowadzenie Szukasz dotacji dla swojej firmy? Prawdopodobnie już wiesz, że znalezienie odpowiedniego programu to najważniejszy krok w całym procesie pozyskiwania finansowania. Co więcej, to zazwyczaj również najtrudniejszy etap na drodze do pozyskania dotacji. To właśnie w tym miejscu odpada 99% firm. Nie potrafią znaleźć dopasowanego do potrzeb programu. […]
Najnowsze wpisy

Jesteś gotowy, żeby Twój biznes zamienił się w złoto?

Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.
Umów darmową rozmowę
Ponad 250 zadowolonych przedsiębiorców w Polsce i za granicą